23.6.2008: Back on the Boat

Tak už jsme zase zpátky. Po čtyřech měsících odloučení jsme 23. června v jedenáct hodin večer před Singapurským letištěm nastoupili do taxíka řízeného starším Indem.

„Raffles Marina, 10 Tuas West Drive.“

Taxík nás brzy ukolébal. Pořádně nezdravá večeře v Burger Kingu na Taoyuanském letišti a plechovka piva Tiger na palubě letadla JetStar, nejlevnější aerolinky mezi Tchaj-wanem a Singapurem, na nás zapůsobili jako pořádný prášek na spaní. Kromě toho už je dávno naše hodina.

Chvilku po půlnoci jsme ale byli oba již při smyslech. V jakém stavu naší Jannu najdeme? Nestojí v podpalubí voda? Co díry které jsme v zimě zalepili? Než jsme si ale stačili projít všechny ty obavy, které se za poslední čtyři měsíce nastřádaly, stáli už jsme na molu před lodí.

Můj první pocit: nevyrostla trochu? Je opravdu tak veliká? Co si s ní počneme? Péťa už se mezitím zul a začal odvazovat krycí plachtu. To mě vyburcovalo k činnosti a šla jsem pomáhat. První, co nás přivítalo po vstupu do lodi byl zatuchlý vzduch a pach nafty. To bude ráno uklízení! Nejraději bych začala hned teď, ale je třeba jít spát. Na následující den máme naplánováno spoustu úkolů.

Rychle vybalujeme hygienické potřeby a něco na spaní. Otevíráme samozřejmě hlavní hatch, okno-poklop nad naším V-letištěm na přídi, česky se mu říká lukna (což se nám docela zalíbilo, koneckonců to zní jako anglické “look”, koukat), kam pak osvěžení půlnoční sprchou uléháme ke spánku…

Kdo z nás ale pořádně spal? Mraky v průhledu nad námi se pohybují sem a tam. Chvíli je pozorujeme jak u vytržení a pak nám to dojde. Jako jedním hlasem vykřikneme: „Už se zase houpeme!“ Najednou jsme zase spojení s lodí, jsme její součástí, loď je naší půdou, je to ten svět kolem kterého se vše pohybuje. Jsme teď pevným bodem ve vesmíru, kolem kterého se všechno točí. Naloděním jsme jednoduše přestoupili do jiného vesmíru. Geocentrismus, heliocentrismus a vůbec všechny ostatní teorie vesmíru jsou překonány, nastupuje ploiocentrismus, centrum vesmíru je tam kde je tvoje ploios, tvoje plavidlo, tvoje loď. Pocity, otázky a pochybností se přelévají v našich hlavách do rytmu kývání světa kolem.

Byl to opravdu dobrý nápad koupit loď? Péťa už usnul. Slyším ho oddychovat. Co to tu bzučí? Kde je repelent? Vyhoupnu se z letiště na přídi, tři kroky a jsem v hlavní kabině. Naposledy byl repelent ve skříňce v kuchyňce. Je tam. Od hlavy až k patě postříkaná repelentem znovu uléhám a po dalším převalování konečně usínám.

Leave a Reply