Dva měsíce doma na souši

Naposledy jsme se prošli po jednom z českých lesů. Krásně voněl. Smrk a modřín, borovice, bříza a dub, vše pěkně propletené paprsky odpoledního slunce. Vítr pročesával štíhlé kmeny a ty jen rozpustile pohazovaly korunami plnými jehličí a listů. Pěkně to má vymyšleno mořeplavec Ruda. Z lesa na moře a zase zpět…

Český les plný mechu

Český les plný mechu

Procházely jsme po vyschlém jehličí, větvičky praskaly, půda rozrytá divokými prasaty a polštáře mechu se pod námi jemně bořily. Zanechávali jsme stopy a o to usilovněji jsme zanášeli záznamy toho všeho kolem do svých pamětí. Do taktu nám k tomu cvakal foťák.

Blíží se odjezd. Ale tenhle odjezd je taky návratem. Návratem k moři. K našemu plovoucímu domovu.

Kaohsiung, kde teď Janna kotví, jsme opustili na konci května. Dva měsíce jsme strávili v Čechách a na Moravě, s rodiči a přáteli. Teď je čas to všechno zase opustit a vrátit se na loď.

Hned po příjezdu do Čech jsme se vrhli na La Grace pluje! Čekali jsme, že to bude něco jako Idioti, koneckonců je to o bandě šílenců, co se rozhodla postavit repliku dřevěného korábu ze století dávno minulých. Je to ale jiná knížka. Idioti byli napsáni jedním z účastníků celého toho úžasného podniku, takže všechny ty emoce, kterých jsou Idioti plní, jsou v La Grace pluje! jenom zprostředkovány. To ale nevadí, protože když se něco čte jedním dechem, tak je to prostě dobře napsané. A to je podstatné.

Janička našla hříbek

Janička našla hříbek

Jako druhou knížkou, která na nás už doma čekala, byla Moře solí země. Je to další z povídkových knížek Rudolfa Krautschneidera. Jako celek se to nedá moc číst (rozuměj: jedním dechem, občas je to totiž dost tučné…), ale ty krátké povídky, jsou tak akorát jako předkrm, jako jednohubka před spaním nebo dvě tři k snídani. Jednu po druhé je můžete vychutnávat, pak knížku odložit, a trávit. Mimochodem: znáte nějaký hezčí titul knížky než je Moře solí země? Nebo alespoň tak pěkně dvojznačný?

A když už jsme u té literatury, tak si nenechte ujít krásný dokument Jos. Lada, dílo Jana Míky ml.

Tolik po stránce intelektuální. Teda kromě trošky toho překládání a pár dalších knížek, které jsme museli stihnout přečíst, protože, jak už jsme psali, na dovoz knih na loď bylo pro nedostatek prostoru vyhlášeno přísné embargo. Trochu jsme si zazedničili, houby a borůvky jsme sbírali, záhonky pleli a džemy zavařovali, trhali jsme hrášek, jahody zahradní i lesní, rybíz černý, červený i bílý, a borůvky, ostružiny a maliny. Buřty (prý kvalitní – dobré tedy byly) jsme opékali na ohni. A pak jsme posedávali s kamarády v Chyšském pivovaru u Jantaru (místní polotmavé pivo) nebo v Táborské hospůdce U Beranů u Bernarda, zkrátka naplno jsme si užívali krásy českého léta. Dokonce jsme byli nechtěnými svědky koncertu Heleny Vondráčkové a zmokli na otáčivém krumlovském hledišti během představení Shakespearovi komedie Jak se vám líbí! V Táboře bylo teplo, takže jsme zvládli i koupel v českém rybníce. A protože v Chyších se pak ochladilo, tak jsme měli šanci zatopit si v krbových kamnech. Snažili jsme se prostě do těch dvou měsíců vměstnat co nejvíc českých zážitků.

Krásná česká krajina

Krásná česká krajina

Nyní zpět na lodi nás čeká druhá půlka tajfunové sezóny v tropickém Kaohsiungu, během které plánujeme kromě překládání dokončit také několik dalších lodních projektů (nový překlápěcí stůl do kajuty, oprava kuchyňské linky a schodů, dokončení transformace zadního lůžka v novou skladní skříň přístupnou z kokpitu apod.) No a dáli Neptun, tak bychom samozřejmě též rádi zavítali do několika místních přístavů, zejména na východním pobřeží Tchaj-wanu a snad i na japonskou Okinawu. Na podzim nás pak čeká další přeplavba do Hongkongu a dvoutýdenní pracovní zastávka v loděnici no a potom už vzhůru objevovat krásy Filipín!

Zůstaňte ještě chvilku, napište nám něco...