28.7.2008: Opravy začínají

Předchozí večer jsme dostali zprávu od mechanika Mika, že už mají vše připravené, takže mohou začít s opravami. Ráno jsme tedy čekali až uvidíme, že Mike z trimaránu je vzhůru, aby nás odtáhl člunem k doku.

Kotva šla pěkně ven, jenom před dokem došlo trochu ke zmatkům, neboť jsme si s Mikem neporozuměli, kam a jak chceme k doku zajet. Dopadlo to ale dobře, žádné úrazy ani hmotné ztráty.
Mike nás už několik dní upozorňuje, že musíme stáhnout zadní stěh, že máme stěžeň moc nahnutý dopředu. Trochu jsme to zkoušeli, ale báli jsme se za to pořádně vzít. Pustíme se do toho, až budeme zpět na kotvě.

Po třetí přišli naši mechanici spolu se svým bangladéšským pomocníkem, podavačem nářadí. Mike, hlavní mechanik je naprosto skvělý. Hned se vrhl do práce, nic nefušoval, jakmile objevil problém, navrhl dvě tři řešení a pak zvolil to nejlepší. Úplně jako kdyby pracoval na vlastním. Druhý mechanik, je typický Číňan a ke všemu Mikův šéf. Stále Mikovi do všeho kecal, ječel na učně a nám (a očividně i Mikovi) pil krev.

Bangladéšský pomocník našich mechaniků

Hned se objevily první problémy. Dva šrouby byly zalomené v závitech. Bylo nutné motor vyzvednout. Kladkostoje, které jsme připravili ze starých kladek, co byly na lodi, fungovaly bezvadně. Pouze naše nenáviděné ventily pro odvod vody z kokpitu nám dělaly vrásky. Jsou těsně u motoru, tlusté hadice plné vody, motor je v podstatě celý pod úrovní vodní hladiny. Škoda, že jsme nebyli v zimě odvážnější a neudělali nový odvodňovací systém, který už tak dlouho plánujeme.

Motor je venku

Dalo to trochu práce, opatrného vrtání a jemná práce se závitníkem, ale zalomené šrouby byly venku. Potom Mike s pomocníky motor přibližně uložili na krásné nové masivní stojany. Bohužel se ukázalo, že jedna z noh je mimo díry. Znamenalo to, že motor byl původně uložen nakřivo. Kdo ho montoval, asi nechtěl ztrácet čas, a tak motor uložil, jak to šlo nejjednodušeji. Původ našich problémů se hned vyjasnil. Motor seděl křivě a prostě se vibracemi vyrval z uložení a další vibrace vymlátily šrouby, které jsme pak nacházeli pod motorem. Ať jsme je utahovali sebevíc, několik hodin běhu motoru a šrouby byly zase venku. Mike se svým kumpánem odešli asi o deváté.

Lože pod motorem

V noci nás čekala další pohroma v podobě komárů. Na kotvě skoro nebyli, asi je to pro ně moc daleko, ale tady nám teda dali. Spali jsme málo. Já se opět budil nočními můrami. Většinou se mi teď zdá, že nám teče do lodi. Ale už jsem stačil vypozorovat, že sen se sice odehrává na naší lodi, ale teče z něčeho, co my na lodi nemáme. Ve snu nebo po probuzení si to uvědomím a snažím se spát na novo. Janička šla nakonec spát na palubu a já se vrátil z lůžka v kajutě na V-letiště.

Motor dostane takovéhle čtyři nové stojany

Zůstaňte ještě chvilku, napište nám něco...