10.7.2008: Stejnosměrný proud

Dnes byl ten slavný den, kdy k nám byl zaveden stejnosměrný proud! Tak na tuto památnou větu, jsme se těšili celý týden. Péťa vedle mě projevuje stejnou, ne-li větší radost, protože už dobrou hodinu si přesně tuto melodii pobrukuje. Je pozoruhodné, jak málo stačí člověku ke štěstí – v našem případě to „málo“ zahrnovalo: možnost znovu nastartovat motor, rozsvítit si v pravé části lodi (levá je stále ještě odpojená) a zprovoznění navigačních světel. Zprava zelená, zleva červená, vzadu a nahoře na stěžni bílá.
Jinak téměř celý den s přestávkami pršelo. Začalo to hned po snídani, pak to na chvíli ustalo, za okamžik se přihnal mrak, chvíli pršelo, ale jen co jsme znovu natáhli plachtu přes přední luknu a kolem kokpitu, déšť jak na potvoru ustal, a tak jsme rychle vylétli z kajuty pokračovat v práci a kde nic tu ni – rozuměj mraky téměř žádné, ale na nás přeci pršelo! Kdo ví, odkud až ten déšť přilétl.

Instalace nového tricolor navigačního světla


Přesto všechno, když jsme večer rekapitulovali události dnešního dne, shodli jsme se na tom, že přestože téměř celý den poprchávalo a pršelo, vždy když jsme potřebovali dokončit nějakou práci, dal si déšť na chvíli padla. Já jsem dopoledne pokračovala ve zpracovávání dřeva z kokpitu a už podruhé jsem se nechtěně rejpla o šroub do palce úplně na stejném místě, čímž vedu nad Péťou o jedno rejpnutí – tomu se to podařilo zatím jen jednou.
Výsledek mého tesařského snažení by se dal ohodnotit jako průměrný až uspokojivý vzhledem k daným okolnostem. Podařilo se mi odloupnout dřevotřísku od teaku, ale bohužel to odnesly dvě plaňky – lepidlo drželo jak čert a jenom tam, kde byla překližka dostatečně rozmočená nebo shnilá, šla odstranit bez poškození teakových planěk.

Úsměv nás neopustil, i když obloha nad námi se celý den mračila

Péťa byl úspěšnější a už před obědem jsem slavnostně znovu rozsvítila světlo v kajutě. Mě jako elektrickému outsiderovi připadal průběh Péťovi reinstalace elektrických obvodů sice bezproblémový – přesto jsem si dle jeho pokynů připravila  před sepnutím spínače hasící přístroj. Neměla jsem ale strach, že ho budu muset použít. Péťa celou akci prožíval samozřejmě nervózněji:

Janička s hasičákem, já s multimetrem pověšeným nízko u pasu. Přišrouboval jsem uzemnění na motor, potom vedení k hlavnímu panelu a stále jsem sledoval situaci čmucháním. Nic se neškvaří, nepálí, nehoří. Zatím. Seděl jsem s baterkami v levé skříni v kokpitu a sledoval jestli nebublají, nesyčí nebo se nenafukují. Nic. Jen tak tam tiše seděly a nevšímaly si mě. Stále se mi hlavou honily poznámky z moudrých knih: stejnosměrné zapojení je jednoduché a víceméně bezpečné, ale nepodceňujte energii, která je ukryta v bateriích. Zkrat přímo na baterii může být velmi zajímavý…
A pak bylo světlo. Nic nebouchlo, neshořelo. Janna voněla, tak jako předtím. Oddechl jsem si. Pak už jsem jen zapojil solární panely a větrnou turbínu a už jsme i dobíjeli. Další drama mělo být s motorem. Ale nejdřív si naši pozornost vynutila naše kručící břicha, a tak Janička vytvořila naše nejoblíbenější jídlo: špagety s restovanou zeleninou. Rajčata, cibule, cuketky, paprika, žampiony orestované na troše olivového oleje. Jednoduché, rychlé a vynikající!

Po obědě Péťa připravoval napojení startéru a já mu částečně pomáhala. Podávala jsem mu tu dalekohled, tu foťák, poté jsem byla, jako nejmenší člen posádky, odvelena zcela do chřtánů naší miniaturní strojovny, abych se pokusila zjistit zapojení drátů na alternátoru, který je téměř nedostupný kvůli přilehlému seacocku. Dlouho jsme hledali úhel, pod kterým bychom dokázali alternátor zahlédnout, nebo vyfotit. Nakonec Péťa nasoukal hlavu mezi motor a seacock a našel to, co potřeboval. K alternátoru nemáme žádnou dokumentaci a potřebovali jsme zjistit, jak je napojen startér a alternátor na baterie. Protáhli jsme nové dráty, uzemnili, otevřeli seacock pro přívod mořské vody do chladiče (to bude také zkouška nové vrtulky čerpadla na mořskou vodu) a můžeme startovat.

Instalace nového impelleru (vrtulky)

Motor naskočil téměř okamžitě a brumlal tím správným tónem, který už jsme se naučili rozpoznat. Hurá, tentokrát snad bude vše bez problémů! Rychle jsme ještě zkontrolovaly, zda fluše voda z výfuku. Fluše a jak! Nová vrtulka čerpadla se činí, jak má. Prozatím tedy máme nad motorem vyhráno.

Zůstaňte ještě chvilku, napište nám něco...